Tüp Bebek Tedavisi (IVF)

Neden Tüp Bebek?

35 yaş altı bir yıl, 35 yaş üstü ise 6 ay boyunca korunmasız ilişkiye girilmesine rağmen gebeliğin oluşmadığı durumlarda çiftlere tüp bebek tedavi yöntemi önermekteyiz. Önerdiğimiz yöntemler sadece yumurtlamanın uyarılması, aşılama veya tüp bebek yöntemi olabilir. Hangi tedavi yönteminin uygulanacağını uzman doktor kararı ile belirlemekteyiz.

Aile Gibi İlgi

Özenli ve tüp bebek hakkında deneyimli ekibimizle yolculuğunuz yetenekli ellerde.

Mükemmel Destek Ekibi

Tedavinizin her aşamasında sizi bilgilendiriyor, yönlendiriyoruz ve süreçle ilgili sorularınızı yanıtlamak için her zaman hazırız.

Nitelikli Doktorlar

Doktorlarımız tüp bebek ve jinekoloji alanında yılların deneyimine sahip en iyi profesyonellerdir.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek uygulaması, en basit ifadeyle, kadından alınan yumurta hücresi ile erkekten alınan sperm hücresinin laboratuvar koşullarında bir araya getirilip döllenmesi sonucunda oluşan embriyoların rahme konulması işlemidir. Önerilen yöntemler, yumurtlamanın ilaçla uyarılması, aşılama veya tüp bebek olabilir. Çiftler için en uygun tedavi yöntemi uzman doktorumuz tarafından belirlenmektedir.
Tüp bebek, kadından alınan yumurta hücresi ile erkekten alınan sperm hücresinin laboratuvar koşullarında bir araya getirilip döllenmesidir. Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?
Dünyada yaklaşık 40 yıldır uygulanan tüp bebek tedavisi ilk başlarda yalnızca tüpleri tıkalı olan kadınlar için düşünülmüştür. Ancak günümüzde farklı nedenlerle çocuk sahibi olamayan kadınlara ve erkeklere tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Kadın ve erkekte başlıca infertilite sebepleri şunlardır:

Kadında:
 • Tüplerin hasarlı ve tıkalı olması
 • Yumurtlama bozuklukları
 • Endometriozis
 • Rahimde doğuştan veya sonradan gelişen patolojiler (miyomlar, polipler)
 • Süt hormonu yüksekliği (hiperprolaktinemi)
 • Rahim ağzındaki yapısal, enfeksiyona bağlı veya salgısal bozukluklar
 • Tiroid hormon bozuklukları
 • Rahim ve yumurtalıklarla ilgili geçirilen cerrahi işlemler
 • Açıklanamayan kısırlık

 • Erkekte:
 • Sperm kalitesindeki bozukluklar
 • Sperm üretiminin az olması
 • Sperm yapısındaki bozukluklar
 • Spermlerin hareketsiz olması
 • Yaralanmalar
 • Geçirilen hastalıklar veya cerrahi işlemler sonucu oluşan hasarlar
 • Doğuştan gelen bozukluklar
 • Açıklanamayan kısırlık

 • Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?

  1.   Aşama: İlk Muayene ve Çiftin Değerlendirilmesi

  Tüp bebek aşamaları ilk olarak çiftin değerlendirilmesi ile başlar. Tedavi görmek isteyen çiftin daha önce gördüğü tedaviler var ise kontrol edilmelidir. Gebelik, düşük doğum geçmişi tespit edilir. Daha önce yapmış olduğu incelemeler sonuçları değerlendirilir. Bu tetkikler ardından çiftlerin kan örnekleri, yumurtalık rezervi ve sperm tahlili yapılır. Rahim iç tabakası ve rahim şekli değerlendirilir. Gerekirse genetik analiz gibi ileri düzey testler yapılır. Gebelik öncesi rutin testler yapıldıktan sonra incelendikten sonra tedaviye başlanır.

  2.   Aşama: Yumurtalıkların Uyarılması (Ovulasyon İndüksiyonu)

  Tüp bebek tedavisi başlangıç aşaması olan ovülasyon indüksiyonu veya kontrollü ovaryan hiperstimülasyon, birden fazla sayıda yumurta geliştirilmesi için dışardan enjeksiyon şeklinde günlük ilaç uygulamalarını içerir. Bu aşama kişinin yumurta rezervine ve yaşına göre belirlenen ilaç dozu ile bireyselleştirilir.

  Ek olarak uygulanan iğneler ile ise büyüyen yumurtaların tedavi boyunca zamansız olarak çatlayarak hastanın karnına dökülmesi de önlenmiş olur. Yumurta gelişimi kişiye göre değişkenlik göstermesine rağmen ortalama 7-10 gün sürer.

  3.   Aşama: Yumurtaların Toplanması

  Bu işlemde, tüp bebek yumurta toplama, anestezi (sedasyon/analjezi) altında anne adayımızdan yumurtalar alınır. Laboratuvar ortamında yüksek hijyen koşullarında döllenme işlemini beklemek üzere saklanır. Aynı aşamada baba adayından da sperm örneği alınmalıdır. Erkek bireyin sperm örneği verebilecek durumda olması için 2 ila 4 gün arasında cinsel perhizli olması gerekir.

  4.   Aşama: Mikroenjeksiyon Yöntemi (ICSI) veya Klasik Tüp Bebek (IVF) Tedavisi ile Döllenmenin Sağlanması

  Tüp bebek tedavisinin ilk yıllarında kullanılan dölleme yöntemi klasik tüp bebek veya IVF yöntemi olarak bilinir. Bu yöntemde yumurta ile spermin laboratuvar şartlarında bir tüp içinde döllenmesi sağlanır.

  IVF yönteminde döllenme ihtimali daha az olduğu için son yıllarda ICSI yani mikroenjeksiyon yöntemi tercih edilir. ICSI yöntemini erkekten alınan bir adet sperm mikroskop altında bir pipet aracılığıyla doğrudan yumurtanın içine enjekte edilir. Bu yöntemin amacı yumurtanın sperm ile birleşmesini ve döllenmenin yüksek oranda oluşmasını sağlamaktır.

  5.   Aşama: Anne Adayına Embriyo Transferi

  Daha önce de bahsettiğimiz gibi laboratuvar ortamına saklanan ve döllenen yumurtaların (embriyo), ağrısız bir şekilde rahim içerisine yerleştirilir. Bu süreç ardından gebelik olana kadar cinsel ilişkiye girmek önerilmez.

  6.   Aşama: Gebelik Testi

  Embriyo transferi yaptıktan 10 gün sonra gebelik testi yapılabilir. Hamilelik süreci başladığı takdirde anne adayı 7 ila 10 gün içerisinde ultrason kontrollerine çağırılır. Gebeliğin özellikle ilk 3 ayı doktorunuzun önerilerini dinlemek ve verdiği ilaçları kullanmak tedavide büyük önem taşır.

  Yeni adımlar için İlk Randevunuzu Almayı Unutmayınız. Lefkoşa Sevinç Hastanesi ve Tüp Bebek Merkezi

  Tedavilerimiz ve uzman güler yüzlü ekibimiz hakkında bilgi edinin.

  Bize Ulaşın

  Daha fazlasını öğrenmek için videomuzu izleyin...

  Uygulama ile birlikte Kuzey Kıbrıs'ta öncü bir merkez olmaktan onur duyuyoruz. 20 yıllık deneyim. Hastalarımızın neden bizi tercih ettiğini keşfetmek için videomuzu izleyin.

  Tanışma Ekibimiz

  Doğurganlık tedaviniz boyunca sizi desteklemek için burada bulunan güler yüzlü ekibimizin profillerini okuyun.

  Op. Dr.Mehmet Emin Kaptan
  Kurucu ve Başhekim
  Doç. Dr. Ahmet Eser
  Tüp Bebek ve Jinekoloji
  Halil Keleşzade
  embriyolog
  Jale Çelik
  embriyolog
  Ahmet Taç
  anestezi teknisyeni
  Meryem Yenigür
  Hemşire
  Oya Akyeva
  Hemşire
  Asena Keskin
  Hemşire
  Dilara Güleç
  Hemşire
  Hazal Kanlı
  Hemşire
  Gürsel Bayraktar
  Bilgi Teknolojileri Yöneticisi
  Hazal Çardak
  İdari Şef
  Asena Şimşek
  Koordinatör
  Houda Aghil
  Yabancı Hasta Koordinatörü
  Zeliha Ataman
  Hasta Koordinatörü

  Hastalarımızdan Mesaj Var!

  Dr. MEK ile bir yıl önce tanıştık. Daha önce çok fazla doktor gördüm. Ama yıllar sonra bize hem doktor hem de baba oldu. Önce Allah'a sonra doktorumuza şükrediyorum. Kendisi ve ekibi sayesinde 2 bebeğim oldu. Kuzey Kıbrıs'ın en iyi doktoru olduğuna inanıyorum.

  Der*** H***

  Umutsuzluğuma umut verdiğiniz için sevgili doktorum Mehmet ve değerli ekibine çok teşekkür ederim. Bana bu sevinci 53 yaşında verdin. Benim gibi birçok anne adayı umudunu kaybetmesin. Bebek özlemi çeken nice ailelerin sizinle tanışmasını ve mutlu olmasını dilerim.

  RA*** KIZ***

  Tedavi öncesi personelin yaklaşımından sonucun olumlu olacağı belliydi. Tüm personelin duyarlılığı ve bilgisi kendimi iyi hissetmemi sağladı ve motivasyonum arttı. İkiz bebeklerim oldu. Katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz.

  Yapamamak***

  En başından beri, çalışanların desteği ve motivasyonu sayesinde sonucun olumlu olacağına inandık. İlk denememizdi ve sonuç olumlu 🥰 Çevremdeki herkese de merkezi ve doktoru tavsiye ettim. Şimdi 2 aylık hamileyim.

  Nes*** K***

  Dr. Mehmet ve harika ekibiyle tanışmama vesile olan herkese ve her şeye çok teşekkür ederim. O ve ekibi, dört yıl sonra sahip olduğum oğlumla tanışmama yardımcı oldu. Umarım herkes onlarla aynı deneyimi yaşar .......

  AY** C**

  Mehmet ve ekibinin yıllar önce özenle toplayıp dondurdukları yumurtalar sayesinde bugün bir bebek bekliyorum. Doktor ve ekibine yürekten teşekkürler :)

  HD***

  Biz çok memnun kaldık. İkinci çocuğumuzu bekliyoruz, önce Allah'a şükür, sonra Dr. MEK. orada çalışan tüm personele teşekkür ederiz.

  SA*** Ç***

  Merkezde Dr.MEK ile tüp bebek tedavisinden çok memnun kaldım. Herkese tavsiye ederim. Çok ilgili personeliyle çok iyi bir merkez.

  Ülk*** G***

  Yakın ilgi ve alaka nedeniyle evde hissettim. Kendilerine ve çalışma arkadaşlarına sonsuz saygı ve sevgilerimi sunarım. Kendilerine bundan sonraki çalışma hayatlarında başarılar dilerim.

  Ya**** A***

  Biz çok memnunuz. Şu anda ikizlere 8 haftalık hamileyim. İlgi ve etik misafirperverlik çok güzeldi. Doktora güvenimiz tamdır.

  SUL*** S***

  Tüp bebek yaptırdım ve memnun kaldım. En önemlisi de sadık ve dürüst bir kişiliğe sahip olan doktorumuz tek kelimeyle mükemmel.

  Nefret****

  Her şey için teşekkürler, ilgi, süreç ve sonuç çok güzel. Herkesin gitmesi gereken bir klinik.

  SİN*** Ç***