ERKEK ÜREME SAĞLIĞI SORUNLARI

Erkek üreme sağlığı sorunlarını anlama

Çocuk sahibi olmak isteyen eşler için mevcut sorunun araştırılması erkeklerde spermin detaylı incelenmesi ile başlar. Baba adayı rehberlerinden alınan spermlerin detaylı incelenmesi mevcut tedavi seçeneklerinden hangisinin seçilmesi gerektiğini gösterir. Erkek üreme sağlığı sorunları çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. En yaygın nedenler arasında; Sperm kanallarında varikosel, hormonal, genetik, çocukluk çağı iltihabi hastalıkları ve buna bağlı tıkanıklıklar, geçirilmiş ameliyatlar, doğumsal anormallikler, çevresel nedenler vardır. Sorunun ne olduğunu anlamak tüp bebek tedavisinin nasıl ilerleyeceğini belirler.

Erkek Kısırlığının Tedavisi Var mı?

Başlangıçta basit ve daha çok nedene yönelik tedavi seçenekleri tercih edilir. Sorun tespit edilebiliyorsa bazen ilaç tedavisi, varikosel ameliyatı, kanal tıkanıklığı tedavisi gibi seçeneklere başvurularak iyileşme hedeflenir. Bu tedavi seçenekleri ile sağlıklı spermlere ulaşılamazsa erkekteki sorun kısmen düzeltilir ve yardımcı üreme teknikleri oldukça başarılı olur. Kısacası tüp bebek, aşılama, sperm donasyonu, TESE-TESA, ICSI (Mikroenjeksiyon), Mikroçip gibi uygulamalarla tüp bebek başarısı arttırılmaya, böylece elde edilen spermlerin daha yüksek sayı ve kaliteye ulaşması sağlanmaya çalışılmaktadır. Tüm bu tedavi seçenekleri sayesinde erkek kaynaklı sorunlar ortadan kalkmakta, sağlıklı ve kaliteli embriyo elde etme olasılığı önemli ölçüde artmaktadır. Bu durum tüp bebek tedavimizde çitlerin tekrarlayan tüp bebek denemelerinden kurtulmasını ve sağlıklı bebeklerini tekrar bir araya getirmelerini sağlar.

OP.DR. MEHMET EMİN KAPTAN

Kurucu ve Başhekim

https://www.ivflefkosa.com

Lefkoşa Tüp Bebek Merkezinde, deneyimli doğurganlık profesyonellerinden oluşan sıcak ve misafirperver bir ekibiz. Mükemmel hasta bakımı için hepimiz aynı ortak vizyona sahibiz - bizi Kuzey Kıbrıs'taki en güvenilir ve öncü tüp bebek merkezlerinden biri yapan şey budur.

4 Yorumlar

 • Serra T** dedi ki: 2 gün önce
  İlk kez duyduğum bir şey gerçekten. Acaba gerçekten başarı şansını arttırıyor mu?
  cevap
  • Defne dedi ki: 2 saat önce
   Bizde çok merak ederek denemiştik. Şu an da 3 aylık gebeyim. Şükürler olsun. Kesinlikle tavsiye ederim. Ben yararı olduğuna inanıyorum.
   cevap
   • Serra T** dedi ki: 1 saat önce
    Sağlıkla kucağınıza alın. Teşekkür ederim. Düşüneceğim.
    cevap
 • Levent A***** dedi ki: 8 Şubat
  Gerçekten inanılır gibi değil , madem böyle bir şey var denemekten zarar gelmez.
  cevap

Görüşlerinizi Paylaşın

Okurlarımızın görüşlerine önem veriyoruz , sizde yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz.