TESE-TESA

Bilgiler

TESE ve TESA işlemleri menide canlı sperm hücresi bulunmayan erkeklere önerilen cerrahi yöntemlerdir. Menide canlı sperm bulunmaması durumu azospermi olarak da adlandırılmaktadır. Bazı genetik bozukluklar, küçük yaşta geçirilen ateşli hastalıklar, hormonal bozukluklar ve kemoterapi tedavisi almak gibi durumların azospermiye yol açtığı bilinmektedir.

Aile Gibi Bakım

Özenli ve inanılmaz derecede bilgili ekibimizle tüp bebek yolculuğunuz yetenekli ellerde

Mükemmel Destek Ekibi

Tedavimizin her aşamasında sizi eğitiyor ve yönlendiriyoruz ve süreçle ilgili sorularınızı yanıtlamak için her zaman hazırız.

Nitelikli Doktorlar

Doktorlarımız doğurganlık, jinekoloji ve genel tıp alanında yılların deneyimine sahip en iyi profesyonellerdir.

TESA Yöntemi

Bir erkeğin menisinde hiç sperm olmaması değişik nedenlere bağlı olabilir. Bunların bir kısmı sperm kanallarının tıkanıklığına bağlıdır. Böyle bir durumda testislerde sperm üretimi olmaz. Bununla birlikte var olan spermler kanallardaki tıkanıklık nedeniyle meniyle dışarıya atılamaz. Bu durumda tıkanıklığa bağlı sperm olmamasından (obstrüktif azospermi) söz edilir. Tıkanıklığa bağlı azospermi olgularında ince bir iğneyle tıkalı olan kanallara ya da testis dokusu içine girilerek küçük parçalar alınır. Bu parçalar içinde sperm bulma oranı %100’e yakındır. TESA işlem sırasında hastalarımıza acı hissetmelerini engellemek amacıyla lokal anestezi uygulanmaktadır.

Yapılan TESA işlemi sonucunda tıkanıklığın olmadığının belirlenmesi durumunda testislerde sperm üretimi ya hiç yoktur ya da belirli alanlarda sınırlı sayıda mevcuttur. Böyle durumlarda hastamıza benzer bir cerrahi yöntem olan TESE işlemi önerilmektedir.

TESE – Mikro TESE Yöntemi

TESE, testisten biyopsi ile sperm elde edilmesi anlamına gelmektedir. Yumurtalıklardaki değişik bölgelerden küçük kesitler alınmaktadır. Elde edilen testis dokusu laboratuvarda mikroskop altında incelenmektedir. Bazı azospermi hastalarında sperm üretimi yumurtalıkların sadece çok küçük bir bölgesinde gerçekleşmektedir. TESE yöntemi ile amaç bu bölgeleri tespit etmektir. Mikro TESE yöntemi ise tesislere verilen zarar en aza indirir. Cerrahi işlem sırasında mikroskop kullanılmaktadır. Sperm üreten kanallar mikroskop yardımıyla büyütülerek net şekilde görülür. Sperm üreten kanallar daha geniş göründüğünden kolaylıkla ayırt edilir. Bu alanlar belirlenerek cerrah tarafından toplanır. Böylece sperm bulma oranı TESE yöntemine göre kat kat artar. Mikro tese ameliyatı, tek tek kanalların incelenmesini gerektirdiğinden 2 saat kadar sürebilmektedir. Ameliyatın uzunluğu nedeniyle lokal anestezi yerine genel anestezi tercih edilir. Ameliyat sonrası ise hasta taburcu edilir.

Azospermi tanısı koyulmuş hastalar ancak tüp bebek tedavisi görerek çocuk sahibi olabilirler. TESE operasyonu sonucunda sperm üretimi olduğu belirlenmiş hastalarda, özellikle eşinin yaşı gençse ve herhangi bir sıkıntı olmadığı takdirde gebelik oranları oldukça yüksek olmaktadır. Bu operasyon için hastalar kendi üroloji doktorlarına ya da tüp bebek merkezlerine başvurabilirler. Ürologlar bu operasyonu tanısal olarak herhangi bir hastane ya da yetkili klinikte gerçekleştirebiliyor fakat işlemin bir tüp bebek merkezi bünyesinde yapılması çok daha mantıklı; çünkü sperm hücresi bulunduğu takdirde embriyoloji laboratuvarı tarafından hızlı bir şekilde dondurma işlemi uygulanabiliyor bu şekilde dondurulmuş olan bu hücreler daha sonraki bir zamanda tüp bebek tedavisi sürecinde kullanılabiliyor.

Yeni adımlar için İlk Randevunuzu Almayı Unutmayınız. Lefkoşa Sevinç Hastanesi ve Tüp Bebek Merkezi

Tedavilerimiz ve uzman güler yüzlü ekibimiz hakkında bilgi edinin.

Bize Ulaşın

Daha fazlasını öğrenmek için videomuzu izleyin...

Uygulama ile birlikte Kuzey Kıbrıs'ta öncü bir merkez olmaktan onur duyuyoruz. 20 yıllık deneyim. Hastalarımızın neden bizi tercih ettiğini keşfetmek için videomuzu izleyin.

Tanışma Ekibimiz

Doğurganlık tedaviniz boyunca sizi desteklemek için burada bulunan güler yüzlü ekibimizin profillerini okuyun.

Op. Dr.Mehmet Emin Kaptan
Kurucu ve Başhekim
Doç. Dr. Ahmet Eser
Tüp Bebek ve Jinekoloji
Halil Keleşzade
embriyolog
Jale Çelik
embriyolog
Ahmet Taç
anestezi teknisyeni
Meryem Yenigür
Hemşire
Oya Akyeva
Hemşire
Asena Keskin
Hemşire
Dilara Güleç
Hemşire
Hazal Kanlı
Hemşire
Gürsel Bayraktar
Bilgi Teknolojileri Yöneticisi
Hazal Çardak
İdari Şef
Asena Şimşek
Koordinatör
Houda Aghil
Yabancı Hasta Koordinatörü
Zeliha Ataman
Hasta Koordinatörü

Hastalarımızdan Mesaj Var!

Dr. MEK ile bir yıl önce tanıştık. Daha önce çok fazla doktor gördüm. Ama yıllar sonra bize hem doktor hem de baba oldu. Önce Allah'a sonra doktorumuza şükrediyorum. Kendisi ve ekibi sayesinde 2 bebeğim oldu. Kuzey Kıbrıs'ın en iyi doktoru olduğuna inanıyorum.

Der*** H***

Umutsuzluğuma umut verdiğiniz için sevgili doktorum Mehmet ve değerli ekibine çok teşekkür ederim. Bana bu sevinci 53 yaşında verdin. Benim gibi birçok anne adayı umudunu kaybetmesin. Bebek özlemi çeken nice ailelerin sizinle tanışmasını ve mutlu olmasını dilerim.

RA*** KIZ***

Tedavi öncesi personelin yaklaşımından sonucun olumlu olacağı belliydi. Tüm personelin duyarlılığı ve bilgisi kendimi iyi hissetmemi sağladı ve motivasyonum arttı. İkiz bebeklerim oldu. Katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz.

Yapamamak***

En başından beri, çalışanların desteği ve motivasyonu sayesinde sonucun olumlu olacağına inandık. İlk denememizdi ve sonuç olumlu 🥰 Çevremdeki herkese de merkezi ve doktoru tavsiye ettim. Şimdi 2 aylık hamileyim.

Nes*** K***

Dr. Mehmet ve harika ekibiyle tanışmama vesile olan herkese ve her şeye çok teşekkür ederim. O ve ekibi, dört yıl sonra sahip olduğum oğlumla tanışmama yardımcı oldu. Umarım herkes onlarla aynı deneyimi yaşar .......

AY** C**

Mehmet ve ekibinin yıllar önce özenle toplayıp dondurdukları yumurtalar sayesinde bugün bir bebek bekliyorum. Doktor ve ekibine yürekten teşekkürler :)

HD***

Biz çok memnun kaldık. İkinci çocuğumuzu bekliyoruz, önce Allah'a şükür, sonra Dr. MEK. orada çalışan tüm personele teşekkür ederiz.

SA*** Ç***

Merkezde Dr.MEK ile tüp bebek tedavisinden çok memnun kaldım. Herkese tavsiye ederim. Çok ilgili personeliyle çok iyi bir merkez.

Ülk*** G***

Yakın ilgi ve alaka nedeniyle evde hissettim. Kendilerine ve çalışma arkadaşlarına sonsuz saygı ve sevgilerimi sunarım. Kendilerine bundan sonraki çalışma hayatlarında başarılar dilerim.

Ya**** A***

Biz çok memnunuz. Şu anda ikizlere 8 haftalık hamileyim. İlgi ve etik misafirperverlik çok güzeldi. Doktora güvenimiz tamdır.

SUL*** S***

Tüp bebek yaptırdım ve memnun kaldım. En önemlisi de sadık ve dürüst bir kişiliğe sahip olan doktorumuz tek kelimeyle mükemmel.

Nefret****

Her şey için teşekkürler, ilgi, süreç ve sonuç çok güzel. Herkesin gitmesi gereken bir klinik.

SİN*** Ç***