YUMURTA DONDURMA BÖLÜMÜ

Bilgiler

Yumurta dondurma; kadının yumurtalığından elde edilen yumurta hücrelerinin (oosit) ileride çocuk sahibi olmak amacıyla dondurularak saklanması işlemidir.

Sağlık, kariyer, ekonomi, sorumluluk ve kişisel nedenler sonucunda bebek yapmayı erteleyen kadınlar yumurta dondurma işlemi ile istedikleri zaman ve hiçbir yasal prosedüre takılmadan ebeveyn olabilirler.

Aile Gibi Bakım

Özenli ve inanılmaz derecede bilgili ekibimizle tüp bebek yolculuğunuz yetenekli ellerde

Mükemmel Destek Ekibi

Tedavimizin her aşamasında sizi eğitiyor ve yönlendiriyoruz ve süreçle ilgili sorularınızı yanıtlamak için her zaman hazırız.

Nitelikli Doktorlar

Doktorlarımız doğurganlık, jinekoloji ve genel tıp alanında yılların deneyimine sahip en iyi profesyonellerdir.

Yumurta (Oosit) Dondurma kimler için uygundur?

Çoğunlukla cerrahi operasyon geçirecek, kanser tedavisi görecek, yumurta rezervi düşük veya erken menopoz riski olan kadınlara önerilmektedir. Bunlarla birlikte;

 • Kemoterapi ve radyoterapi alan kanser hastalarına
 • Doğurganlığı olumsuz etkileyen sağlık problemleri yaşayanlara
 • Eğitim, kariyer ve kişisel hedefler ile bebek sahibi olmayı erteleyenlere
 • Bebek sahibi olmak için doğru zamanı beklerken doğurganlığı azalanlara

 • Yumurta Dondurma İşlemi nasıl yapılır?

  Yumurta dondurma işleminde de tüp bebek tedavisinde uygulanan hormon tedavisi aynı şekilde uygulanır. Tedaviye hastanın adeti ile birlikte başlanarak, hormon iğneleri kullanılır ve elde edilecek oosit sayısı artırılır. Hormon iğnelerinin kullanıldığı süreç ve takibi tüp bebek tedavisi ile aynıdır. Yumurta dondurma işleminde de oositler anestezi altında, vajinal yolla toplanır. Embriyoloji laboratuvarında mikroskop altında tespit edilen oositler özel solüsyonlar içerisine alınarak, “incubator” denilen özel aletlere yerleştirilir. Oositlerin, toplanma işleminden iki saat sonra, etrafındaki hücreler temizlenir, kalite ve olgunluk dereceleri değerlendirilir. Sadece kaliteli ve olgun olan oositler dondurularak -196 C’deki sıvı nitrojen içerisinde depolanarak saklanır. Saklama süresinde kısıtlama yoktur.

  Düşük yumurtalık rezervi nedir? Yumurta tembelliği olan kadınlar yumurta dondurma işlemi yapabilirler mi?

  Her kadın belli bir sayıda yumurta ile doğar ve üreme çağı boyunca, her adet döneminde bu rezerv belli bir oranda azalır. 35 yaş sonrasında yumurtalık rezervi ve doğal yollarla gebe kalma şansı giderek azalmaktadır.

  Yaşın ilerlemesi ile doğal olarak azalan yumurtalık rezervi haricinde bazı tıbbi sebeplerle genç kadınların yumurtalıklarda yumurta rezervi azalabilir veya yumurtalık dokuları hasar görebilir. Yumurta tembelliğine neden olabilecek tıbbi nedenler:
 • Ailede erken menopoz öyküsü (anne ve kız kardeşte),
 • Ailevi meme kanseri öyküsü,
 • Endometriozis varlığı,
 • Bazı genetik hastalıklar: (Turner Sendromu, Frajil-X sendromu, Musküler distrofi , BRCA-1 taşıyıcılığı),
 • Sigara,
 • Alkol kullanımı

 • Bu kadınların yumurta sayıları az olmasına karşın yaşları genç olduğu için yumurtaları kalitelidir. Bu yumurtalar dondurularak saklandığında kadının yaşı ilerlese bile yumurtalar genç olduğu için çözüldüğü zaman uygulanan tüp bebek tedavilerinde hamile kalabilme ve bu hamileliğin sağlıklı doğan bebeklerle sonuçlanma şansları daha fazladır.

  Yeni adımlar için İlk Randevunuzu Almayı Unutmayınız. Lefkoşa Sevinç Hastanesi ve Tüp Bebek Merkezi

  Tedavilerimiz ve uzman güler yüzlü ekibimiz hakkında bilgi edinin.

  Bize Ulaşın

  Daha fazlasını öğrenmek için videomuzu izleyin...

  Uygulama ile birlikte Kuzey Kıbrıs'ta öncü bir merkez olmaktan onur duyuyoruz. 20 yıllık deneyim. Hastalarımızın neden bizi tercih ettiğini keşfetmek için videomuzu izleyin.

  Tanışma Ekibimiz

  Doğurganlık tedaviniz boyunca sizi desteklemek için burada bulunan güler yüzlü ekibimizin profillerini okuyun.

  Op. Dr.Mehmet Emin Kaptan
  Kurucu ve Başhekim
  Doç. Dr. Ahmet Eser
  Tüp Bebek ve Jinekoloji
  Halil Keleşzade
  embriyolog
  Jale Çelik
  embriyolog
  Ahmet Taç
  anestezi teknisyeni
  Meryem Yenigür
  Hemşire
  Oya Akyeva
  Hemşire
  Asena Keskin
  Hemşire
  Dilara Güleç
  Hemşire
  Hazal Kanlı
  Hemşire
  Gürsel Bayraktar
  Bilgi Teknolojileri Yöneticisi
  Hazal Çardak
  İdari Şef
  Asena Şimşek
  Koordinatör
  Houda Aghil
  Yabancı Hasta Koordinatörü
  Zeliha Ataman
  Hasta Koordinatörü

  Hastalarımızdan Mesaj Var!

  Dr. MEK ile bir yıl önce tanıştık. Daha önce çok fazla doktor gördüm. Ama yıllar sonra bize hem doktor hem de baba oldu. Önce Allah'a sonra doktorumuza şükrediyorum. Kendisi ve ekibi sayesinde 2 bebeğim oldu. Kuzey Kıbrıs'ın en iyi doktoru olduğuna inanıyorum.

  Der*** H***

  Umutsuzluğuma umut verdiğiniz için sevgili doktorum Mehmet ve değerli ekibine çok teşekkür ederim. Bana bu sevinci 53 yaşında verdin. Benim gibi birçok anne adayı umudunu kaybetmesin. Bebek özlemi çeken nice ailelerin sizinle tanışmasını ve mutlu olmasını dilerim.

  RA*** KIZ***

  Tedavi öncesi personelin yaklaşımından sonucun olumlu olacağı belliydi. Tüm personelin duyarlılığı ve bilgisi kendimi iyi hissetmemi sağladı ve motivasyonum arttı. İkiz bebeklerim oldu. Katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz.

  Yapamamak***

  En başından beri, çalışanların desteği ve motivasyonu sayesinde sonucun olumlu olacağına inandık. İlk denememizdi ve sonuç olumlu 🥰 Çevremdeki herkese de merkezi ve doktoru tavsiye ettim. Şimdi 2 aylık hamileyim.

  Nes*** K***

  Dr. Mehmet ve harika ekibiyle tanışmama vesile olan herkese ve her şeye çok teşekkür ederim. O ve ekibi, dört yıl sonra sahip olduğum oğlumla tanışmama yardımcı oldu. Umarım herkes onlarla aynı deneyimi yaşar .......

  AY** C**

  Mehmet ve ekibinin yıllar önce özenle toplayıp dondurdukları yumurtalar sayesinde bugün bir bebek bekliyorum. Doktor ve ekibine yürekten teşekkürler :)

  HD***

  Biz çok memnun kaldık. İkinci çocuğumuzu bekliyoruz, önce Allah'a şükür, sonra Dr. MEK. orada çalışan tüm personele teşekkür ederiz.

  SA*** Ç***

  Merkezde Dr.MEK ile tüp bebek tedavisinden çok memnun kaldım. Herkese tavsiye ederim. Çok ilgili personeliyle çok iyi bir merkez.

  Ülk*** G***

  Yakın ilgi ve alaka nedeniyle evde hissettim. Kendilerine ve çalışma arkadaşlarına sonsuz saygı ve sevgilerimi sunarım. Kendilerine bundan sonraki çalışma hayatlarında başarılar dilerim.

  Ya**** A***

  Biz çok memnunuz. Şu anda ikizlere 8 haftalık hamileyim. İlgi ve etik misafirperverlik çok güzeldi. Doktora güvenimiz tamdır.

  SUL*** S***

  Tüp bebek yaptırdım ve memnun kaldım. En önemlisi de sadık ve dürüst bir kişiliğe sahip olan doktorumuz tek kelimeyle mükemmel.

  Nefret****

  Her şey için teşekkürler, ilgi, süreç ve sonuç çok güzel. Herkesin gitmesi gereken bir klinik.

  SİN*** Ç***