SPERM DONDURMA BÖLÜMÜ

Tedavi Hakkında

Birtakım cerrahi tedaviler, prosedürler ve hastalıklar; erkeklerdeki üreme işlevini geçici veya kalıcı olarak etkileyebilir. Kalıcı bir durumda sağlıklı sperm hücreleri üretilemeyeceği için infertilite (kısırlık) meydana gelir. Sperm dondurma ve saklama teknikleri ile sperm içeren sıvı olarak bilinen semen numuneleri saklanarak, gelecek zamanlar içerisinde bebek sahibi olmak üzere kullanılabilir.

Aile Gibi Bakım

Özenli ve inanılmaz derecede bilgili ekibimizle tüp bebek yolculuğunuz yetenekli ellerde

Mükemmel Destek Ekibi

Tedavimizin her aşamasında sizi eğitiyor ve yönlendiriyoruz ve süreçle ilgili sorularınızı yanıtlamak için her zaman hazırız.

Nitelikli Doktorlar

Doktorlarımız doğurganlık, jinekoloji ve genel tıp alanında yılların deneyimine sahip en iyi profesyonellerdir.

Sperm Dondurma Nedir?

Sperm dondurma, baba adayından alınan spermlerin daha sonraki zamanlarda çözülerek tüp bebek tedavilerinde kullanılması adına dondurulması sürecidir. Dondurulan spermler sıvı azotun içerisinde, -196 °C’ da saklanmaktadır. Dondurulan sıcaklığın düşük olması spermlerin uzun süre zarar görmeden saklanmasını sağlar. Dondurulan spermlerin çözüldüklerindeki canlılık oranları ve kaliteleri bozulmamaktadır. Özellikle kemoterapi görecek erkek adaylar için çok etkili bir tedavi yöntemidir.

Çocuk sahibi olma sürecini ilerleyen yıllara bırakmak isteyen kişiler için başvurabilecekleri bir dondurma şeklidir. Erkeklerde sperm sayısı orta yaşlara gelindiğinde her yıl ortalama yılda %2-3 oranında azalmaktadır. Sperm sayısı ve hareketliğinin azalması döllenmenin gerçekleşme olasılığı da azalır. Ayrıca DNA bütünlüğü de ilerleyen yaşlara doğru bozulabilir. Bu tarz durumların önüne geçmeye karşı sperm dondurma işlemi tercih edilebilir.

Sperm Dondurma İşlemini Kimlere Önerilmektedir?
 • İleri yaşta baba olmak isteyen erkeklere
 • Kanser gibi hastalıkların tedavisi için kemoterapi gören erkeklere kemoterapi öncesi
 • Çeşitli hastalıklar nedeniyle yumurtalıkları (testisleri) alınması gereken erkekler
 • Sperm dondurma işlemi için hiçbir ilaç tedavisi gerekmemektedir.

 • Sperm dondurma nasıl yapılır?

  Sperm dondurma işleminin yapılabilmesi için öncelikle erkeklerden sperm örneği alınmalıdır. Bu işlem de iki farklı şekilde yapılabilir. Bu işlem erkeklerin mastürbasyon yapmasıyla elde edilebilir. Ancak bazı erkeklerde sperm oranı az olabilir ya da hastanın diğer yöntemi uygulamayı kabul etmemesi durumu olabilir. Böyle durumlarda TESE, MİKRO-TESE gibi işlemler yapılarak erkek testislerinden sperm toplama işlemi yapılabilir. Bu işlemler duruma bağlı olarak lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir.

  Sperm toplama işleminin yapılabilmesi için erkekler işlemden evvel ortalama 3 gün kadar cinsel ilişkiye girmemelidir. Bu dönemde vücuttan sperm çıkışına yol açacak her durum yasaklanır. Sperm sayısının artması adına bu süreyi uzatmayı düşünenler için uzmanların önermediğini belirtelim. Çünkü süre ne kadar uzarsa sperm hareketliliği azalır ve spermlerin kalitesi düşer.

  Çeşitli yöntemlerle erkeklerden alınan spermler analiz edilmektedir. Bu işleme semen analizi denmektedir. Bu işlem sırasında sperm sayısı, spermlerin hareketliliği ve yapısı detaylı olarak değerlendirilir. Daha sonra en sağlıklı spermler seçilerek dondurulur. Alınan spermlerin yeterli kalitede olmaması durumunda sperm alma işlemi tekrar yapılabilir. Gerekli analizler sonrasında yeterli kalitede ve miktarda alınan spermler özel yöntemlerle dondurulur.

  Erkeklerden bu işlem öncesinde semen analizine ek olarak HIV, Hepatit B ve C gibi hastalıklarla yönelik kan testi istenmektedir.

  Yeni adımlar için İlk Randevunuzu Almayı Unutmayınız. Lefkoşa Sevinç Hastanesi ve Tüp Bebek Merkezi

  Tedavilerimiz ve uzman güler yüzlü ekibimiz hakkında bilgi edinin.

  Bize Ulaşın

  Daha fazlasını öğrenmek için videomuzu izleyin...

  Uygulama ile birlikte Kuzey Kıbrıs'ta öncü bir merkez olmaktan onur duyuyoruz. 20 yıllık deneyim. Hastalarımızın neden bizi tercih ettiğini keşfetmek için videomuzu izleyin.

  Tanışma Ekibimiz

  Doğurganlık tedaviniz boyunca sizi desteklemek için burada bulunan güler yüzlü ekibimizin profillerini okuyun.

  Op. Dr.Mehmet Emin Kaptan
  Kurucu ve Başhekim
  Doç. Dr. Ahmet Eser
  Tüp Bebek ve Jinekoloji
  Halil Keleşzade
  embriyolog
  Jale Çelik
  embriyolog
  Ahmet Taç
  anestezi teknisyeni
  Meryem Yenigür
  Hemşire
  Oya Akyeva
  Hemşire
  Asena Keskin
  Hemşire
  Dilara Güleç
  Hemşire
  Hazal Kanlı
  Hemşire
  Gürsel Bayraktar
  Bilgi Teknolojileri Yöneticisi
  Hazal Çardak
  İdari Şef
  Asena Şimşek
  Koordinatör
  Houda Aghil
  Yabancı Hasta Koordinatörü
  Zeliha Ataman
  Hasta Koordinatörü

  Hastalarımızdan Mesaj Var!

  Dr. MEK ile bir yıl önce tanıştık. Daha önce çok fazla doktor gördüm. Ama yıllar sonra bize hem doktor hem de baba oldu. Önce Allah'a sonra doktorumuza şükrediyorum. Kendisi ve ekibi sayesinde 2 bebeğim oldu. Kuzey Kıbrıs'ın en iyi doktoru olduğuna inanıyorum.

  Der*** H***

  Umutsuzluğuma umut verdiğiniz için sevgili doktorum Mehmet ve değerli ekibine çok teşekkür ederim. Bana bu sevinci 53 yaşında verdin. Benim gibi birçok anne adayı umudunu kaybetmesin. Bebek özlemi çeken nice ailelerin sizinle tanışmasını ve mutlu olmasını dilerim.

  RA*** KIZ***

  Tedavi öncesi personelin yaklaşımından sonucun olumlu olacağı belliydi. Tüm personelin duyarlılığı ve bilgisi kendimi iyi hissetmemi sağladı ve motivasyonum arttı. İkiz bebeklerim oldu. Katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz.

  Yapamamak***

  En başından beri, çalışanların desteği ve motivasyonu sayesinde sonucun olumlu olacağına inandık. İlk denememizdi ve sonuç olumlu 🥰 Çevremdeki herkese de merkezi ve doktoru tavsiye ettim. Şimdi 2 aylık hamileyim.

  Nes*** K***

  Dr. Mehmet ve harika ekibiyle tanışmama vesile olan herkese ve her şeye çok teşekkür ederim. O ve ekibi, dört yıl sonra sahip olduğum oğlumla tanışmama yardımcı oldu. Umarım herkes onlarla aynı deneyimi yaşar .......

  AY** C**

  Mehmet ve ekibinin yıllar önce özenle toplayıp dondurdukları yumurtalar sayesinde bugün bir bebek bekliyorum. Doktor ve ekibine yürekten teşekkürler :)

  HD***

  Biz çok memnun kaldık. İkinci çocuğumuzu bekliyoruz, önce Allah'a şükür, sonra Dr. MEK. orada çalışan tüm personele teşekkür ederiz.

  SA*** Ç***

  Merkezde Dr.MEK ile tüp bebek tedavisinden çok memnun kaldım. Herkese tavsiye ederim. Çok ilgili personeliyle çok iyi bir merkez.

  Ülk*** G***

  Yakın ilgi ve alaka nedeniyle evde hissettim. Kendilerine ve çalışma arkadaşlarına sonsuz saygı ve sevgilerimi sunarım. Kendilerine bundan sonraki çalışma hayatlarında başarılar dilerim.

  Ya**** A***

  Biz çok memnunuz. Şu anda ikizlere 8 haftalık hamileyim. İlgi ve etik misafirperverlik çok güzeldi. Doktora güvenimiz tamdır.

  SUL*** S***

  Tüp bebek yaptırdım ve memnun kaldım. En önemlisi de sadık ve dürüst bir kişiliğe sahip olan doktorumuz tek kelimeyle mükemmel.

  Nefret****

  Her şey için teşekkürler, ilgi, süreç ve sonuç çok güzel. Herkesin gitmesi gereken bir klinik.

  SİN*** Ç***